Stworzona przez nas aplikacja umożliwia szybki i wygodny sposób komunikacji za pomocą piktogramów wszystkim tym, którzy z powodów zdrowotnych mają problemy z mówieniem czy pisaniem – opowiada Łukasz Działo, współtwórca aplikacjiTim.

Jak działa aplikacja?

Ujmując rzecz najprościej daje użytkownikom możliwość komunikowania się na dwa sposoby. Pierwszy polega na budowaniu zdań ze zbioru dostępnych czasowników, przymiotników, określeń miejsca i czasu. Klikając możemy np ułożyć zdanie ja chcę pić – przy czym wybieramy bezokolicznik – a aplikacja sama pilnuje prawidłowej odmiany. Drugi sposób to komunikator, w którym są zapisane podstawowe wyrażenia np jestem głodny lub chcę kanapkę. Ponadto w aplikacji, która działa na komputerach i tabletach mamy możliwość tworzenia chmury z danymi użytkownika. Po zalogowaniu się na swoje konto mamy swoją bazę piktogramów oraz wyrażeń, które utworzyliśmy na dowolnym urządzeniu. Taka opcja ma wiele zalet, np gdy zgubimy nasz komunikator, w bardzo szybkim czasie możemy odzyskać całą swoją książkę komunikacyjną – co przy klasycznych, papierowych książkach było bardzo czasochłonne. Funkcja chmury przydatna może być również dla nauczycieli, choćby do przesyłania materiałów potrzebnych na zajęcia. Jednym kliknięciem mogą wysłać uczniom wszystkie potrzebne informacje – co przyspiesza pracę i pozwala zaoszczędzić drukowania.

Komu dedykowana jest aplikacja i jak zrodził się pomysł na jej stworzenie?

Początkowo sądziliśmy, że będzie używana przez uczniów z niepełnosprawnościami w ośrodkach szkolno-wychowawczych. Bardzo szybko okazało się jednak, że krąg odbiorców będzie znacznie szerszy.Aplikacja może się przydać np osobom po udarach, wszystkim, którzy mają problemy z mową, dodatkowo TIM posiada opcję sterowania joystickiem, co może być przydatne dla osób z niedowładem kończyn górnych.

Czytaj dalej: http://kolociebie.com/6139-2/