Projekt finansowany jest z programu Interreg Europa, biorą w nim udział podmioty z siedmiu krajów (poza Polską z Wielkiej Brytanii, Bułgarii, Norwegii, Belgii, Słowenii i Hiszpanii).

Warto dodać, że w ostatnim naborze do programu Interreg Europa spłynęło ponad 230 aplikacji z krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z czego tylko 54 projekty zyskały dofinansowanie. W 25 z nich biorą udział partnerzy z Polski.

Inicjatorem wniosku są Norwedzy, a konkretnie rada okręgu More i Romsdal (jednostka administracyjna na poziomie NUTS2, podobnie jak polskie województwo). Partnerami są instytucje otoczenia biznesu, uczelnie, administracja samorządowa

Projekt ma pozwolić na rozwój ekosystemu wsparcia dla firm, zwłaszcza dla startupów, których w Europie jest mniej niż w Stanach Zjednoczonych czy w wysokorozwiniętych krajach Azji. Taki ekosystem pozwoliłby młodym firmom na poprawę ich konkurencyjności, zwiększyłby ich szanse na przetrwanie, zaś ludziom zainteresowanym założeniem biznesu dawałby gwarancję odpowiedniego wsparcia doradczego.

- Pierwsza faza projektu, która potrwać ma trzy lata poświęcona będzie na opracowywanie rozwiązań. Druga, już dwuletnia to czas na wdrożenie wypracowanych pomysłów – mówi Marek Duda, dyrektor Centrum Projektów Regionalnych i Współpracy Międzynarodowej RARR.

W pierwszej fazie co kilka miesięcy będą odbywać się spotkania u poszczególnych partnerów. Pierwsze spotkanie już czerwcu w Norwegii, potem kolejne raz na pół roku. Kolej na RARR przyjdzie w 2020 roku Temat każdego spotkania jest ustalony. Będą one okazją do wymiany doświadczeń w takich dziedzinach jak:

- usługi pierwszej linii dla startupów, w tym współpraca sektorów publicznego i prywatnego;

- rozwiązań cyfrowych (np. współpraca on-line);

- współpracy między startupami a doświadczonymi firmami (mentoring);

- instrumentów finansowych i dostępu do finansowania;

- dobrych praktyk w doradztwie.

Projekt zakłada dwa rodzaje partnerstw, pierwsze na poziomie europejskim (które jest już zawiązane) oraz drugie na poziomie regionalnym (utworzone w trakcie trwania projektu). To właśnie na tym drugim poziomie odbędzie się identyfikacja barier i ograniczeń, które mogą dotykać młodych przedsiebiorców i systemów ich wsparcia. Także na tym poziomie będzie organizowane przenoszenie najlepszych rozwiązań z jednych krajów do drugich.

- Do partnerstwa regionalnego, które organizować będzie RARR, zaprosimy instytucje i podmioty zajmujące się wspieraniem biznesu, uczelnie, urząd marszałkowski i instytucje założone przez startupowców – dodaje Marek Duda.

Rezultatem będzie pokazanie najlepszych przykładów wsparcia z różnych krajów, które można wdrożyć u innych partnerów. Celem projektu nie jest tylko wypracowanie prostych rekomendacji, ale też – oprócz pokazania najlepszych pomysłów – także stworzenie know-how dotyczącego sposobu ich wdrożenia. I na to są zapisane w projekcie pieniądze.

Wartość projektu to około 2 mln euro, w tym 1,6 mln euro dofinansowania