Nowoczesne wzornictwo i nowe technologie – a wszystko to z wykorzystaniem betonu. Właśnie tak od 2014 roku działa firma Betonovo, której siedzibą jest Inkubator Technologiczny Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego „Aeropolis” w Jasionce. Wyróżniają ją nieszablonowe rozwiązania budowlane, projektowe, konstrukcyjne i artystyczne. Swoje usługi i produkty oferuje na wysokim, światowym poziomie, wśród nich znalazły się betonowe Ławki Niepodległości, które mają upamiętniać 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.  

Betonowe meble mają upamiętnić polską historię, ale też jej uczyć. Siedząc na ławce, każdy będzie mógł posłuchać Marszu Pierwszej Brygady, przemówień Marszałka Józefa Piłsudskiego i wielu innych nagrań związanych z wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wymaganiom projektowym i produkcyjnym tych pomników sprostała m.in.: podkarpacka firma Betonovo. Na co dzień wytwarza nowatorskie, wyjątkowo cienkie płyty betonowe
o grubości od 3 do 8 mm oraz lekki beton elewacyjny. Na swoim koncie ma już wiele wielkogabarytowych realizacji, m.in.: kamienne płaskorzeźby przedstawiające wybitne postaci polskiego kina czy elewację biurowca Astoria Premium Office w Warszawie - tu Betonovo przygotowało wielkoformatowe (3,5-metrowe) płyty betonowe o strukturze trawertynu.  

Firma skutecznie łączy proces projektowania i produkcji. Szybkie prototypowanie z użyciem drukarek 3D i maszyn CNC oraz doświadczona kadra powoduje, że realizacja konkretnego pomysłu trwa niekiedy zaledwie kilka dni. Tak też było w przypadku Ławek Niepodległości…

Pierwsze Ławki Niepodległości powstały na Podkarpaciu

Zarówno projekt jak i pierwsze egzemplarze postawione w warszawskich Łazienkach Królewskich zostały stworzone przez pracowników firmy Betonovo.  

- Betonem można manewrować na wiele sposobów. W swojej początkowej fazie jest materiałem lejnym, można go wlać do każdego naczynia i uzyskać dowolny kształt. Beton można też nałożyć na inny materiał, uzyskując dowolną formę przestrzenną - tłumaczył w wywiadzie dla magazynu VIP  Jerzy Dobrzański, założyciel firmy.

Duży nacisk przy produkcji firma postawiła na nowoczesność -  pomniki posiadają fotokody QR, które umożliwiają ściągnięcie materiałów historycznych, oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Każdy z egzemplarzy jest podświetlany systemem LED.

Tylko do końca tego roku w Polsce pojawią się 143 ławki, z czego 12 sztuk stanie  na Podkarpaciu, m.in.: w Łańcucie, Miejscu Piastowym, Zaleszanach, Jedliczach, Baranowie Sandomierskim i Łukawcu.