Pierwszy etap tzw. drogi lotniskowej, która prowadzi do lotniska, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i strefy ekonomicznej Aeropolis, został już oddany do użytku. Blisko 2-kilometrowy odcinek odciąży drogę powiatową, przejmując ruch z ekspresówki.

Blisko 2-kilometrowy odcinek drogi wojewódzkiej nr 869 łączy drogę ekspresową S19 (węzeł Jasionka) z drogą wojewódzką nr 878 (była droga krajowa nr 19). Jest to najkrótszy i najbardziej komfortowy dojazd z ekspresówki m.in. do lotniska, Centrum Wystawienniczo-Kongresowego G2A Arena i strefy ekonomicznej. Na trasie tej panuje duży ruch – w samej strefie Aeropolis pracuje ok. 5300 osób, które dojeżdżają tędy do pracy.

Droga praktycznie na całej długości posiada dwie jezdnie (po dwa 3,5 metrowe pasy ruchu w każdym kierunku) rozdzielone pasem zieleni. Rozpoczyna się rondem na węźle S19 (w okolicach stacji paliw Orion) i kończy rondem na wysokości pasa startowego Portu Lotniczego  „Rzeszów-Jasionka” (w pobliżu stacji paliw Lotos).

W ciągu nowego odcinka drogi wojewódzkiej powstał m.in. most nad potokiem Świerkowiec, zintegrowany z przejściem dla dużych zwierząt. Zamontowane zostały urządzenia bezpieczeństwa ruchu, oświetlenie i liczne interaktywne znaki drogowe.

Wartość robót budowlanych to ponad 21 mln złotych. Wykonawcą była firma SKANSKA S.A. Koszt budowy całej trasy lotniskowej, która została podzielona na cztery etapy, to niemal 54 mln zł.

W użytkowaniu jest także etap IV drogi lotniskowej, polegający na budowie węzła na przecięciu drogi wojewódzkiej nr 869 z drogą krajową nr 9 w Rudnej Małej. Został on oddany jako pierwszy.

Na pozostałych etapach, czyli II i III, trwają odbiory. II etap to budowa ronda na drodze wojewódzkiej nr 878, łączącego odcinki realizowane w etapach I i III. Natomiast III etap to 5 kilometrów drogi lotniskowej, od Rudnej Małej do Jasionki, która została poszerzona.