Dziś (wtorek, 27 listopada 2018) w Inkubatorze Podkarpackiego Parku Technologicznego Aeropolis w Jasionce rozstrzygnięty został konkurs Innowator Podkarpacia. Organizatorem jest Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego. Firmy zgłaszają się do konkursu same, później współpracujący z Agencją audytorzy (naukowcy z rzeszowskich uczelni oraz pracownicy RARR) odwiedzają uczestników konkursu. W tym roku zgłosiło się 35 firm, z czego 28 poddało się audytowi. Potem komisja konkursowa (eksperci RARR) wybierało najlepsze projekty. Chodzi o innowacje wdrożone lub zaimplikowane w danym roku.

- Celem konkursu jest promocja innowacyjności oraz wyszukanie i promocja wdrażających innowacje firm, a także zachęcanie do poszukiwania innowacji - mówił Mariusz Bednarz, prezes Agencji.

Nagrody zostały wręczone w trzech kategoriach: mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa

Przedsiębiorstwo mikro Polisystem za produkt Polivert Inwester Hybrydowy

Przedsiębiorstwo małe: Wjatech za maszynę sitodrukową do nanoszenia warstw na ogniwa fotowoltaiczne

Przedsiębiorstwo średnie: OPGK za Mint Service Desk

Wyróżnienie otrzymała firma Reh4mat za FixcasBraces

Polisystem za produkt Polivert Inwester Hybrydowy

Oferowany przez Polisystem Polivert Inwester Hybrydowy to urządzenie, które pozwala na gromadzenie energii elektrycznej znacznie dłużej niż klasyczny ups. Może Jak mówią właściciele firmy Polisystem Grzegorz Wiśniewski i Włodzimierz Duval produkt powstał z myślą np. o domach położonych z dala od sieci elektrycznych.

Z kolei opracowana przez Wjatech maszyna sitodrukowa do nanoszenia warstw światłoczułych ba taflach szklanych metodą sitodruku powstała na zamówienie ML System podkarpackiego producenta ogniw fotowoltaicznych.

- To maszyna unikalna w skali światowej – mówi Wiesław Śmiałek, prezes spółki. Służy do produkcji fotoogniw III generacji. Służy do nanoszenia warstw na powierzchnie szklane w cyklu automatycznym. Zastosowana przez nas metoda sitodruku pozwala osiągnąć wysoką precyzję, jeżeli chodzi grubość i równomierność nakładania warstw na całej powierzchni szkła, co jest istotne przy ogniwach. Cykl produkcyjny jest całkowicie automatyczny , zarówno jeśli chodzi o podawania, nanoszenie warstw, jak i usuwanie szkła z maszyny.

Opracowanie maszyny zajęło osiem miesięcy od chwili projektu do uruchomienia, całość kontrukcji i oprogramowania powstało w podkarpackiej firmie.

Projekt firmy OPGK Rzeszów to aplikacja webowa, która zakłada wykorzystanie sztucznej inteligencji w działalności call center, co pozwoli na automatyzację.

- Pewne procesy będą działy się same – mówi Grzegorz Dworak z OPGK Rzeszów szef zespołu, senior .net developer. Wkróce wprowadzimy także aplikację mobilną.

Narzędzia te są na tyle elastyczne, że można je wdrażać u wszelakiego rodzaju klientów.

FixcasBraces opracowany przez Reh4mat to produkt rehabilitacyjny, dla osób które leczą złamania rąk.