Nakłady inwestycyjne firm, które zakupiły działki w Podkarpackim Parku Naukowo -Technologicznym „Aeropolis” pod Rzeszowem przekroczyły już 2,6 mld zł. Część firm pierwsze kroki stawiała w Preinkubatorze Akademickim  i Inkubatorze Technologicznym, działających w Parku. O miejsce w tych wylęgarniach biznesu zabiegało już niemal 350 młodych przedsiębiorców. - W 2018 roku Rada Parku pozytywnie rozpatrzyła 15 aplikacji. Ten rok będzie jeszcze ciekawszy, bo ruszyła platforma startupowa Start In Podkarpackie dla nowych pomysłów - powiedział Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. podczas „śniadania biznesowego” w Aeropolis, we wtorek 5 lutego br. 
 
- Największe sukcesy ostatniego roku to ściągnięcie we współpracy z samorządem województwa dużego inwestora, jakim jest EME Aero. Spółka buduje zakład serwisowy i jest rezydentem w naszym Inkubatorze Technologicznym. Drugie osiągnięcie to inauguracja projektu Platformy Startowe Start In Podkarpackie - uważa Mariusz Bendarz, prezes RARR S.A., która zarządza Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym „Aeropolis”. 
 
Ubiegły rok był także dobrym czasem dla Preinkubatora Akademickiego i Inkubatora Technologicznego. Oba powstały, by wspierać firmy już na starcie oraz w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej. W 2018 roku do Preinkubatora weszły 4 nowe firmy. Wśród nich jest Sportbrowser.com i Laveco. Ta pierwsza oferuje internetowe narzędzie, wspomagające sprzedaż i wynajem nieruchomości z wykorzystaniem wirtualnych spacerów - umożliwia kontakt sprzedawcy z klientem, kiedy ten odbywa wirtualny spacer po mieszkaniu, domu czy innym lokalu. Z kolei Laveco to manufaktura, której założycielka Justyna Sekuła, postanowiła wprowadzić do sprzedaży naturalne kosmetyki dla domu. Jest dr. nauk chemicznych i sama opracowuje receptury płynów do czyszczenia kuchni i łazienki, które nie zagrażają alergikom, osobom chorym na AZS czy kobietom w ciąży.
 
- Od 2007 roku o wejście do preinkubatora aplikowało 100 początkujących firm, zgodę otrzymało 71. Obecnie działa w nim 9 takich przedsiębiorstw, które zatrudniają 15 osób. W preinkubatorze mają do dyspozycji pomieszczenia biurowe, produkcyjne, a w tym roku zamierzamy tam stworzyć również miejsce do wspólnej pracy i spotkań - przestrzeń dla coworkingu  - mówi prezes Bednarz. 
O ile w preinkubatorze pozostają jeszcze lokale produkcyjne do wynajęcia, to w Inkubatorze Technologicznym miejsca wykorzystane są już w niemal 100 proc. Wolne pozostają tylko 3 pomieszczenia biurowe, natomiast wszystkie hale produkcyjne zajęły działające tu przedsiębiorstwa. Jest ich obecnie 55 i zatrudniają 250 osób. Dominująca branżą jest IT, a także lotnictwo oraz obróbka metalu i innych materiałów. 76 proc. biznesów to polski kapitał. 
 
- Od otwarcia inkubatora w 2012 roku, o wejście do niego starały się 243 firmy. Przyjęte zostały 92. Tylko w 2018 roku aplikowało do nas 29 przedsiębiorców. Zgodę na wejście otrzymało 11 - wylicza Mariusz Bednarz. - W Inkubatorze mają nie tylko możliwość wynajmu biur i hal na preferencyjnych warunkach, ale również dostęp do laboratorium i ekspertów w zakresie patentowania, wzornictwa przemysłowego, jak również możliwość uzyskania pomocy prawnej i księgowej. Nowością jest to, że chcemy wydłużyć możliwość pobytu firmy w inkubatorze. Obecnie okres inkubacji to 4-5 lat.
 
Nowe firmy z Inkubatora Technologicznego miały okazję krótko zaprezentować się podczas wtorkowego śniadania biznesowego w Aeropolis. Jedną z nich jest ATP S.A. - zawiązana w lipcu 2018 roku spółka, która zajmie się produkcją pras elektrycznych oraz obróbką  mechaniczną komponentów dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego. W grudniu firma została przyjęta do Stowarzyszenia Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Dolina Lotnicza”. - Inkubator Technologiczny w Jasionce to dla nas idealna lokalizacja, dająca prestiż i gwarantująca bliskość potencjalnych klientów wśród przedsiębiorców z „Aeropolis” - podkreśla Robert Gosztyła, prezes ATP S.A.
 
Znakomite położenie „Aeropolis” chwalą także inni przedsiębiorcy, zaczynający działalność w Inkubatorze Technologicznym. Przedstawiciel biura konstrukcyjnego Virtual-CAD Sp. z o.o., projektującego karoserie i elementy wyposażenia zewnętrznego i wewnętrznego prototypowych aut dla niemieckich koncernów, podkreślał, że wielkim udogodnieniem jest bliskość lotniska. Można polecieć na spotkanie w Monachium i jeszcze tego samego dnia wrócić do domu. 
 
Wśród nowych najemców w Inkubatorze Technologicznym jest firma Dronhub Innovations Sp. z o. o., produkująca hangary serwisowe dla dronów inspekcyjnych i monitorujących, która zaczynała działalność w Preinkubatorze Akademickim, a dziś współpracuje z Europejską Agencją Kosmiczną i niemieckimi kolejami. W tej samej branży co Dronhub Innovations chce rozwijać działalność Spectre Solutions Sp. z o.o. - producent dronów do inspekcji i monitoringu, oferujący także usługi w kontrolowaniu obiektów tym sposobem. Z kolei firma Sunector do sprzedaży chce wprowadzać innowacyjne, zbudowane z modułów próżniowe kolektory słoneczne. -  Jesteśmy w stanie wyprodukować instalację solarną trzy razy taniej, dzięki temu koszt jej zakupu i montażu na budynku zwraca się w ciągu pięciu lat - zapewnia Mariusz Fleszar, prezes Sunector.
 
Patenty, ale w medycynie, wprowadza również inny najemca z Jasionki - firma Medinice S.A. Zajmuje się ona tworzeniem, rozwijaniem oraz komercjalizacją innowacyjnych, bezpiecznych, małoinwazyjnych rozwiązań z dziedziny medycyny, w szczególności kardiologii i kardiochirurgii. Powołała do życia fundusz Medi Alfa w ramach programu Bridge Alfa i zainwestuje do 25 mln zł w nowe, innowacyjne projekty.
 
- Nasze kluczowe produkty to: Coolcryo wyrób przeznaczony do leczenia arytmii serca z wykorzystaniem medium chłodzącego; Minimax - elektroda do ablacji, stymulacji i diagnostyki; oraz Pacepress - automatyczna opaska uciskowa dla minimalizowania ryzyka komplikacji po zabiegach wszczepienia urządzeń do elektroterapii serca - wylicza Adrian Mścisz, inżynier ds. badań i rozwoju w Medinice S.A. 
 
Na krótko w Inkubatorze zainstalował się natomiast TouchPoint Polska Sp. z o.o. Spółka, będąca częścią amerykańskiego koncernu Southco, inwestuje właśnie w budowę zakładu w „Aeropolis”, produkcję rozpocznie w kwietniu. Ponieważ firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji systemów dostępu dla przemysłu, transportu, sprzętu medycznego czy centrów danych, znakomicie odnajdzie się przemysłowym ekosystemie PPN-T, który doczekał się już miana podkarpackiego serca biznesu. 
 
Już niedługo w tym miejscu mogą wyrosnąć biznesy tak nowatorskie, jakie do tej pory były domeną fantastyki naukowej. 10 lutego kończy się nabór do pierwszej rundy inkubacji do Platform Startowych Start In Podkarpackie. Do tej pory zgłoszono 70 pomysłów. Czterdzieści z nich ma szansę wejścia do projektu, przekucia idei w biznesowe przedsięwzięcie i sięgnięcia po dotację  na wymarzoną firmę. Zaczynając w „Aeropolis” mają szansę na sukces.