Dziś (środa, 25 września 2019 r.) w Jasionce oficjalnie otwarta została fabryka Southco (grupa TouchPoint z z siedzibą w Filadelfii).

 W Jasionce produkowane będą zamknięcia, uchwyty mocujące, zamki dociągające, obrotowe, ryglowe, zatrzaskowe, klamki uchylne, zawiasy, śruby mocujące. Firma produkuje poza tym szafki i sprzęt medyczny.

 Fabryka działa już od kwietnia. Zatrudnia prawie 70 osób, ale będzie poszukiwać nowych pracowników.

 Southco założona została w 1859 r. przez kilku przedsiębiorców z Pensylwanii. Przez wiele lat produkowała rury do transportu ropy. Po II wojnie światowej weszła w nowy segment produkcji: zasuwki i zamknięcia. W tej chwili firma ma odbiorców na całym świecie, prowadzi produkcję w 24 krajach. Siedziba europejska (której podlega zakład w Jasionce) mieści się w Wielkiej Brytanii.

 Zakład ma 5600 mkw. Mieści za zakładem McBraida, naprzeciwko Collins Aerospace budowa trwała kilka miesięcy Wykonawcą była rzeszowska firma Hartbex.

 - Analizowaliśmy kilka krajów, m.in. Czechy, a w Polsce kilka innych lokalizacji – mówi Adam Straż, dyrektor zakładu w Jasionce. Wybraliśmy Jasionkę, ponieważ tu jest dobry klimat oraz wykwalifikowane kadry.

 Dodał także, że firma nie ma problemów z rekrutacją pracowników.

 - Firma wpisuje się w nasze, regionalne wszystkie inteligentne specjalizacje – mówił marszałek Władysław Ortyl, obecny na otwarciu.

 Obecni byli także Barbara Kostyra, dyrektor Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, wicewójt Trzebowniska Sławomir Porada oraz Waldemar Macheta z Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa.