Baterie przyszłości do urządzeń mobilnych i specjalistycznej elektroniki bezprzewodowej powstają w halach Inkubatora Technologicznego w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” w Jasionce. Spółka The Batteries opracowała własną linię technologiczną i posiada patenty. To kapitał białoruski, który docenił atuty prowadzenia działalności na Podkarpaciu. - Zajmujemy obecnie dwie hale produkcyjne, które doprowadziliśmy do wymaganego poziomu przy minimalnych nakładach inwestycyjnych - mówi Aliaksei Staravoitau, prezes zarządu The Batteries. Firma planuje wynajęcie dwóch kolejnych hal. Wkrótce w Inkubatorze zwolnią się takie powierzchnie i to dobra okazja dla nowych przedsiębiorstw, które szukają atrakcyjnych warunków najmu i dobrej lokalizacji. 
 
The Batteries, jedna z najbardziej innowacyjnych firm w Europie od trzech lat działa w Inkubatorze Technologicznym PPN-T Aeropolis. Pracuje nad nowatorską metodą produkcji baterii cienkowarstwowych (TFB) do laptopów, smartfonów, inteligentnych zegarków i innych urządzeń. To projekt, który został wysoko oceniony przez Komisję Europejską i otrzymał certyfikat „Seal of Excellence” (tzw. „Pieczęć doskonałości”). Pozwala zmniejszyć koszty wytwarzania, a zatem sprawić, by innowacyjne baterie były bardziej dostępne cenowo. Firma stworzyła już prototyp linii produkcyjnej do wytwarzania tych zaawansowanych baterii. 
 
- Rozwój odnawialnych źródeł energii, zaawansowanych technologii w dziedzinie baterii i ich przetwarzania to priorytety Unii Europejskiej. W Rzeszowie udało nam się znaleźć atrakcyjne lokale dla naszej produkcji. Także dostępność lotniska pozwala uprościć logistykę dla naszych partnerów – tłumaczy prezes Aliaksei Staravoitau powody, dla których białoruski kapitał postanowił zainwestować w spółkę w Polsce. - Aeropolis posiada dobre zaplecze dla naszej produkcji. Doprowadziliśmy je do wymaganego poziomu przy minimalnych nakładach inwestycyjnych. Nasza firma obecnie zajmuje 2 hale produkcyjne o łącznej powierzchni ok. 300 mkw. Teraz przechodzimy od etapu R&D (badań i rozwoju) do produkcji na małą skalę. Projekt dotyczący organizacji produkcji jest przewidziany na lata 2020-2021. W związku z tym w 2020 roku wynajmiemy dodatkowe pomieszczenia - kolejne hale produkcyjno-usługowe - w Inkubatorze Technologicznym o powierzchni ok. 2 000 mkw. 
The Batteries to jedna z wielu firm, które z powodzeniem rozwijają biznes w budynkach Inkubatora Technologicznego. Część tych przedsiębiorstw buduje potem własny zakład produkcyjny, często na działkach należących do PPN-T Aeropolis. Przedsiębiorcy działający w Inkubatorze Technologicznym zyskują się dostęp do laboratorium i ekspertów w zakresie patentowania, wzornictwa przemysłowego, jak również możliwość uzyskania pomocy prawnej i księgowej. 
 
- Do niedawna okres inkubacji wynosił 4 lata z możliwością wydłużenia do 5 lat. Obecnie firma może przebywać w inkubatorze przez 5 lat, na preferencyjnych warunkach, gdzie warunkiem jest prowadzenie działalności innowacyjnej, z możliwością wydłużenia takiego pobytu do 8 lat, a nawet pozostania w Inkubatorze na okres realizacji własnego projektu oraz czas trwałości projektu – mówi Barbara Kostyra, dyrektor działu zarządzania PPN-T Aeropolis.
 
Hale produkcyjne i biura, która można wynająć w Parku, mieszczą się w czterech budynkach Inkubatora Technologicznego. Urzędujący tu przedsiębiorcy mogą również korzystać z sal konferencyjnych oraz biznesowych. 
 
- Zainteresowanie wynajmem jest duże, ale występuje też rotacja firm i w miejsce starych najemców pojawiają się nowi. Obecnie posiadamy wolne powierzchnie biurowe. To lokale średniej wielkości, liczące ok. 20 mkw. Ale w ofercie mamy również obszerne 150-metrowe pomieszczenie biurowe. W drugim kwartale tego roku zwolnią się trzy hale produkcyjne, każda o powierzchni ok. 150 mkw. Opuszcza je firma Vshaper, produkująca drukarki 3d. Przenosi się do własnego zakładu, który buduje na terenie Parku – opisuje dyrektor Barbara Kostyra.  
 
Aby wynająć powierzchnię w inkubatorze, trzeba pobrać ze strony internetowej formularz zgłoszeniowy, wypełnić i dostarczyć do PPN-T Aeropolis. Aplikujący zostanie zaproszony na Radę Inkubatora Technologicznego i Preinkubatora Akademickiego. Jeśli otrzyma pozytywną rekomendację, zostanie ona przedstawiona do akceptacji zarządowi RARR S.A. Na taką rekomendację mają szansę młode firmy, oferujące innowacyjne usługi lub produkty. Preferowanymi branżami w PPNT są: informatyka, lotnictwo, motoryzacja, chemia i biotechnologia. Dowolna firma może natomiast wynająć powierzchnie na warunkach komercyjnych w Preinkubatorze Akademickim w Rzeszowie. 
 
Informacji na temat dostępności hal i biur udziela Michał Rzucidło z Centrum Obsługi Inwestora RARR S.A. – tel. 17 773 68 53.