W I kwartale tego roku OPTeam planuje sfinalizować przejęcie pakietu kontrolnego Polskich ePłatności. Spółka sfinansuje tę operację dzięki współpracy z Innova Capital. Poszukuje też podmiotu, którego kupno pozwoli jej przekształcić się z integratora w producenta systemów informatycznych.

346

Polskie ePłatności to agent rozliczeniowy stworzony w 2010 roku przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych oraz OPTeam. Obecnie obie spółki mają w ePłatnościach po 50 proc. akcji, a po sfinalizowaniu transakcji OPTeam zdobędzie pełną kontrolę nad firmą.

– To pozwoli nam na szybsze i efektywniejsze działanie na tym rynku – tłumaczy Wacław Szary, prezes OPTeam. – Jesteśmy w porozumieniu z partnerem Innova Capital, który pomoże nam sfinansować to przejęcie. Chcemy skutecznie dalej rozwijać ten rynek, ponieważ widzimy w nim dużą szansę. Polska ma potencjał miliona terminali płatniczych. Aktualnie jest ich ponad 360 tysięcy na rynku. Zatem potencjał wzrostu jest duży i my chcemy skutecznie w tym rozwoju uczestniczyć.

Polskie e-Płatności to dziś, jak mówi Wacław Szary, lider rozwiązań innowacyjnych i technologicznych. Należy do pięciu największych graczy na polskim rynku rozliczeń elektronicznych.

– Jesteśmy w czołówce i stale zwiększamy liczbę naszych terminali. Aktualnie nasza populacja terminali liczy około 30 tys. aktywnie pracujących urządzeń. Oprócz firmy First Data i serwisu Elavon, możemy powiedzieć, że jesteśmy liderem tego rynku. Mamy prawie 8 proc. udziału w rynku terminali w kraju i sukcesywnie zwiększamy ich sieć o kilka tysięcy rocznie i chcemy ten trend utrzymać.

Oprócz inwestycji w Polskie ePłatności, którą prezes OPTeam określa jako kluczową inwestycję spółki, firma rozważa też inne przejęcia.

– Myślimy o rozwoju w naszym biznesie podstawowym, w biznesie informatycznym, z którego OPTeam wyrósł. W ramach tych działań chcemy wzmocnić się produktem bądź usługą. Poszukujemy na rynku, rozmawiamy z wieloma podmiotami mniejszymi od nas, które by nas kompetencyjnie wzmocniły, dałyby nam możliwość przejścia od roli integratora do roli producenta systemów i chcemy taki podmiot pozyskać.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów zeszłego roku przychody netto spółki sięgały 53 mln zł i były o prawie 12 mln niższe niż rok wcześniej. Zysk netto spółki spadł o ponad 0,5 mln i nieznacznie przekraczał 1 mln zł. Pomimo gorszych wyników OPTeam zamierza realizować plany inwestycyjne w szybkim tempie.

– Wszystkie procesy inwestycyjne są prowadzone, zarówno Polskie ePłatności, jak i pozyskanie produktu, usługi, podmiotu, który taki produkt ma, są prowadzone na bieżąco – podkreśla prezes Wacław Szary z  OPTeam. – Chcemy proces z odkupem Polskich ePłatności domknąć skutecznie w pierwszym kwartale 2016 roku. Byłoby to dla nas najbardziej optymalne, a w pierwszym półroczu tego roku chcemy uzupełnić nasze portfolio produktowe, przejmując firmę z rynku.

OPTeam to rzeszowska firma, notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych. Obecnie siedzibę ma w Tajęcinie w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis.

Źródło: gospodarkapodkarpacka.pl