resizephp
Marka Startup Rzeszów, Startup Weekend, wreszcie platforma startowa dla innowacyjnych pomysłów - to elementy ekosystemu startupowego, jaki tworzony jest na Podkarpaciu. O ekosystemie, a także o dużych możliwościach, jakie daje młodym, przedsiębiorczym osobom platforma startowa TechnoPark BiznesHub, opowiadali paneliści podczas spotkania na Politechnice Rzeszowskiej, jakie odbyło się w piątek, 8 kwietnia. Natomiast startupowcy zachęcali studentów do realizowania swoich marzeń i pomysłów biznesowych.

- Mamy kompleks obiektów, preinkubator, inkubator, hale, trzy laboratoria, powierzchnię open-space. Infrastruktura jest bardzo dobrze przygotowana - podkreślał na spotkaniu w politechnice Janusz Fudała, prezes RARR S.A. - Naszym celem jest przede wszystkim stworzenie kompleksu usług wspierających przedsiębiorczość, ale musimy otrzymać od was kapitał intelektualny, dobre pomysły. Chcemy wspierać młodych już na etapie studiowania. Będziemy się starać, żeby na Podkarpaciu powstał ekosystem startupowy, gdzie wasza kreatywność spotka się z przychylnością, zyska też wsparcie dużych podmiotów gospodarczych. 
 
Ekosystem ten mają tworzyć: Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.Politechnika Rzeszowska, WSIiZ, Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości, instytucje otoczenia biznesu, Kielecki Park Technologiczny oraz Inkubator w Stalowej Woli.
 
Marcin Hady z  Biura Obsługi Inwestora Urzędu Miasta Rzeszowa przyznał, że na spotkaniu przedstawicieli miasta i RARR-u zapadła decyzja o powołaniu wspólnej marki Startup Rzeszów. W tym celu powstanie m.in. strona internetowa, która będzie przekierowywać do odpowiednich instytucji, a w czerwcu odbędzie się Startup Weekend, pierwsza tego typu impreza w Rzeszowie.  -  Startupy to przyszłość, a nie chwilowa moda - podkreślił. 
 
Dla kogo wsparcie z TechnoPark BiznesHub?

Jacek Smulski z Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego AEROPOLIS, wyjaśniał studentom, jak doszło do powstania platformy startowej TechnoPark BiznesHub. Platformy startowe to program akceleracyjny adresowany do pomysłodawców, którzy chcą rozwijać swój biznes w jednym z pięciu województw makroregionu Polska Wschodnia (podkarpackie, świętokrzyskie, lubelskie, podlaskie, warmińsko-mazurskie). Celem programu jest pomoc w budowie innowacyjnego produktu lub usługi oraz opracowaniu skalowalnego modelu biznesowego. Uczestnikom programu zapewniane jest miejsce do pracy, obsługa księgowa, prawna i doradztwo podatkowe. Mentorzy doradzają, jak zbudować zespół, opracować strategię rozwoju i zrealizować zaplanowane cele. Dla każdego wybranego projektu zostanie opracowany indywidualny, trwający maksymalnie 10 miesięcy program inkubacji, którego celem będzie ostateczne przygotowanie zweryfikowanego rynkowo, rentownego i skalowalnego modelu biznesowego. Po zakończeniu programu inkubacji firmy mają szansę otrzymania bezzwrotnej dotacji na wejście na rynek.
 
- Projekt zakłada takie warunki akceleracji, żeby poprzez różne formy wsparcia doprowadzić do sukcesu biznesowego. Do projektu zostanie zaproszonych 60 startupów, biorąc pod uwagę ich innowacyjność, potencjał rynkowy, opłacalność, wiek lidera zespołu (poniżej 35. roku życia). W ramach odbędą się: śniadania startupowie, spotkania typu biznes mixer, barcampy, warsztaty z kreowania pomysłów biznesowych i dwa startup weekendy. Do końca kwietnia 2017 będziemy pracować nad stworzeniem wersji produktu gotowego do wejścia na rynek - tłumaczył Jacek Smulski. - Nad uczestnikami projektu będą czuwać mentorzy oraz zespół specjalistów, którzy pomogą założyć firmę i rozwinąć ją. Zapewnimy wszelkie usługi specjalistyczne.
 
30 najlepszych startupów weźmie udział w największej imprezę startupowej na świecie. 
 
Startup ma zmieniać świat
 
Idea platformy spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania na Politechnice Rzeszowskiej, którzy dopytywali o szczegóły aplikowania, inkubacji i dofinansowania, także o to, czy pomysł może zgłosić obcokrajowiec. Jeden z uczestników dopytywał, czy na etapie aplikacji będą oceniane innowacyjność czy raczej model biznesowy.
 
Daniel Dereniowski z Podkarpackiej Koalicji Startupów opowiadał o celach realizowanych przez koalicję, wyjaśniał też studentom czym jest startup. -  Startup to nie serwis skupiający usługi fryzjerskie czy podpowiadający, gdzie znaleźć dobrego mechanika. Zadaniem startupów jest zmienianie świata, a pomysły rodzą się w kontaktach z innymi ludźmi, w czytaniu książek, podczas udziału w eventach - mówił Daniel Dereniowski.
 
W dalszej części spotkania o swoich przygodach ze startupami opowiadali: Przemysław Iskrzak z PNP Systems, Vadym Melnyk z Cervirobotics i Norbert Pisz z Risenbit. Dzielili się swoimi doświadczeniami, pierwszymi sukcesami, ale i porażkami i zachęcali innych, aby przez startupy realizowani swoje marzenia
 
Osoby, które są zainteresowane aplikowaniem do platformy TechnoParkBiznesHub, mogą się kontaktować z bezpośrednio pracownikami Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego:
Maciej Kryński - tel.: 17 86 76 228, 
Jacek Smulski - tel.: 17 77 36 830
Agnieszka Florek - tel.: 17 77 36 843
Mateusz Klimczak - tel.: 17 85 04 299
 
Źródło: biznesistyl.pl