Prezydent Duda obejmuje patronatem „Kongres 590”. Prezes Ursusa: "Takiego podejścia ze strony polskich władz do własnych przedsiębiorców nie było od lat"
Najważniejsi ludzie w Państwie łączą siły, by wyrwać Polskę z pułapek rozwojowych. Prezydent Andrzej Duda ogłosił wczoraj, że obejmuje swoim patronatem „Kongres 590” – dwudniową imprezę, która 17 i 18 listopada odbędzie się w nowym Centrum Wystawienniczo Kongresowym w Rzeszowie.
„Kongres 590” wziął swoją nazwę od prefiksu kodu kreskowego, którym oznaczane są towary, wytwarzane przez polskie firmy, bądź przez nie dystrybuowane. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja im. Sławomira Skrzypka, której fundatorem został profesor Adam Glapiński. Impreza nie ma być w założeniu wydarzeniem politycznym, ale w jej organizacją zaangażowana są ministerstwa i instytucje państwowe, których celem jest pomoc polskim przedsiębiorcom. Organizatorom udało się namówić do współpracy najważniejsze polskie think-tanki, a jako patronów pozyskać najważniejsze polskie media. W czasie „Kongresu 590” wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki ma ogłosić „konstytucję dla biznesu”, czyli pakiet poprawek legislacyjnych, na które od lat czekają polscy przedsiębiorcy.
Osobą, która w Kancelarii Prezydenta koordynuje działania wspierające organizację Kongresu 590 jest minister Maciej Łopiński, sekretarz działającej przy Prezydencie Narodowej Rady Rozwoju.
Pan prezydent z radością angażuje się w tę inicjatywę. Kongres ma działać na rzecz uwolnienia polskiego potencjału gospodarczego, blokowanego dotąd przez różne bariery rozwojowe. Pan Prezydent chce łączyć i namawiać do współpracy wszystkie podmioty mogące przyczynić się do zbudowania silnej polskiej gospodarki. Chce również wspierać polskie produkty
– tłumaczy minister Maciej Łopiński z Kancelarii Prezydenta.
Organizatorzy Kongresu 590 planują zorganizowanie imprezy, jakiej jeszcze w Polsce nie było. Na jej pierwszą edycję nieprzypadkowo został wybrany Rzeszów. Pachnące nowością i imponujące architekturą wnętrza nowego Centrum Wystawienniczo Kongresowego z jednej strony sąsiadują ze zmodernizowanym portem lotniczym Rzeszów Jasionka, a z drugiej z jednym z najlepszych w Polsce inkubatorem technologicznym Aeropolis, którego zespół obiektów tworzy Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny. To właśnie prezentacja najnowszych, często zaskakujących swoją innowacyjnością polskich technologii ma być jedną z głównych atrakcji dwudniowej imprezy. Najlepsze polskie start-upy zaprezentują się w głównej hali nadając Kongresowi nieco targowego charakteru. Oferta Kongresu ma być kompleksowa i skierowana do firm na każdym etapie rozwoju; od mikro i małych po duże, które aspirują do miana gospodarczych czempionów. Wśród zaproszonych gości i panelistów będzie wiele wybitnych postaci polskiego biznesu, którzy chętnie podzielą się swoimi doświadczeniami w zdobywaniu rynku towarami „made in Poland”. Kongres 590 ma być miejscem agregującym potencjał polskich przedsiębiorców, naukowców i decydentów politycznych. Tylko taka współpraca ma szansę przyczynić się do wzniesienia Polski na wyższy szczebel rozwojowy.
Zaangażowanie pana prezydenta ma ogromne znaczenie
– mówi Karol Zarajczyk, prezes Zarządu Ursusa SA.
Polscy przedsiębiorcy od lat czekali na wytyczenie kierunków rozwoju i wsparcie od najważniejszych osób w państwie. To się nareszcie dzieje, a taki Kongres jest tego doskonałym przykładem. Już ogłoszenie założeń Planu Morawieckiego było czymś przełomowym. Uważam, że to my – przedsiębiorcy mamy zadanie realizacji tego planu, a rolą Państwa jest udzielenie nam wsparcia. Jeżeli widzimy poważne zaangażowanie najwyższych władz w takie inicjatywy jak Kongres 590, mamy więcej odwagi w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych i prób zdobywania nowych rynków. Takiego podejścia ze strony polskich władz do własnych przedsiębiorców nie było od lat. Brakowało jasnej wizji i określenia kierunków rozwoju, teraz wreszcie wiemy w którą stronę iść i jakie inicjatywy będą wspierane przez polskie państwo. Moja firma chce być częścią projektu reindustrializacji Polski
– dodaje prezes Zarajczyk.
Ursus SA po reaktywacji i pierwszych sukcesach na rynku ciągników rolniczych, rozszerza swoją działalność, angażując się w motoryzację elektryczną. Firma opracowała już projekt autobusu i samochodu elektrycznego. Jej działalność wpisuje się w ogłoszony przez Ministerstwo Rozwoju program E-bus, mający doprowadzić do wdrożenia do produkcji całkowicie polskiego autobusu elektrycznego.
Wnętrza rzeszowskiego CWK pozwalają na przygotowanie bardzo bogatej oferty konferencyjnej. Bloki panelowe podzielono na te skierowane do mikro i małych firm, średnich i dużych, a także start-upów i placówek badawczo-rozwojowych. Organizatorzy zadbali o to, by oferta panelowa prezentowała praktyczne rozwiązania dla przedsiębiorców i to zarówno tych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie, ale także tych, którzy szukają sposobu na rozwój swoich firm. Wśród gości panelowych nie zabraknie czołowych polskich biznesmenów a także urzędników, odpowiedzialnych za konkretne rozwiązania prawne, skierowane do przedsiębiorców.
Wygląda więc na to, że od tego roku polscy przedsiębiorcy będą z niecierpliwością czekali na listopad. Kongres 590 ma być bowiem imprezą cykliczną, która skupi wokół siebie środowisko przedsiębiorców, innowatorów i decydentów zdeterminowanych do realizacji założeń rozwojowych i wyzwań gospodarczych jakie stoją przed Polską.
Źródło: wpolityce.pl