Promowanie związanych z województwem startupów, wspieranie ich rozwoju, umożliwianie dostępu do niezbędnej wiedzy, aktywowanie lokalnej społeczności i rozbudowywanie już funkcjonującego ekosystemu - na Podkarpaciu startuje inicjatywa Start In Podkarpackie. Jej pomysłodawcami są: Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego oraz Janusz Fudała, prezes RARR S.A.; ambasadorami środowiska startupowego - młodzi podkarpaccy przedsiębiorcy: Norbert Pisz, Vadym Melnyk i Witold Mielniczek, których innowacyjne pomysły biznesowe zyskały uznanie w Polsce, ale także na świecie. Szefem zespołu mentorów jest Mateusz Tułecki, pomysłodawca InternetBety. Są też pierwsi potencjalni inwestorzy, skłonni inwestować w innowacyjne pomysły: CyfrowaFoto, OPTeam i Fibrain.
Ekosystemy tworzone przez młodych przedsiębiorców i miłośników nowych technologii przyczyniają się nie tylko do powstawania nowych firm, wzrostu samozatrudnienia czy rozwoju innowacji, ale są jedną z najlepszych wizytówek, jakie może mieć Podkarpacie, gdzie od kilku lat rośnie w siłę społeczność startupowa.
Czym jest akcelerator Start In Podkarpackie?
- TechnoPark BiznesHub, projekt realizowany przez Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny przy współpracy z Kieleckim Parkiem Technologicznym oraz Inkubatorem w Stalowej Woli, zakładał dofinansowanie przez Rzeszowską Agencje Rozwoju Regionalnego 22-ch startupów. Zainteresowanie projektem przekroczyło nasze oczekiwania i obecnie mamy już ok. 500 zgłoszeń. Każde z nich jest innowacyjną ideą młodego człowieka, który wymyślił dla siebie sposób na biznes. Dlatego chcielibyśmy wszystkie startupy, które nie uzyskają dofinansowania, zaprosić do współpracy. W tym celu otworzyliśmy specjalną komórkę organizacyjną w RARR w Jasionce, czyli akcelerator Start In Podkarpackie - mówi Janusz Fudała, prezes RARR S.A.
Start In Podkarpackie ma na celu rozbudowę dynamicznie rozwijającego się, ale rozproszonego podkarpackiego ekosystemu startupowego. Planowanych jest szereg działań, wydarzeń i spotkań, które mają pomóc zbudować, zjednoczyć i wypromować społeczność startupową. Dzięki stałej współpracy z mentorami i uczelniami wyższymi z regionu startupy będą mogły liczyć na praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat prowadzenia biznesu oraz wyeliminować dotychczasowe problemy i bariery. Z drugiej strony - kontakt ze środowiskiem młodych startupowców pozwoli lokalnym inwestorom, czyli aniołom biznesu lepiej i rozsądniej inwestować pieniądze. Do stałej współpracy będą również pozyskiwani inwestorzy spoza Podkarpacia.
- Stworzyliśmy specjalną stronę internetową z bieżącymi informacjami, na której będziemy prowadzić m.in. bazę startupów z województwa podkarpackiego, umożliwiającą kontakt z potencjalnym inwestorem, a w przyszłości możliwość transakcji kapitałowej. Chcielibyśmy, aby inicjatywa Start In Podkarpackie konsolidowała środowisko, budowała wspólnotę, organizowała wydarzenia - konferencje, warsztaty, kongresy itp. oraz zachęcała do podejmowania odważnych działań biznesowych - tłumaczy prezes RARR S.A.
Indywidualne szkolenia dla startupowców
Startupy skupione w akceleratorze Start In Podkarpackie będą miały zapewnione różnorodne szkolenia, specjalnie dostosowane do ich potrzeb i etapów rozwoju, oraz wsparcie mentorskie. Szefem zespołu mentorów akceleratora jest Mateusz Tułecki, organizator konferencji InternetBeta. Pod okiem mentorów, specjalistów w swoich dziedzinach, startupy będą mieć zapewnioną ścieżkę rozwoju.
- Z rozmów z dużymi firmami wiem, że chciałyby one zainwestować w najzdolniejszych ludzi w naszym województwie. Mają na to środki, ale nie do końca wiedzą jak to zrobić. Akcelerator Start In Podkarpackie będzie na bieżąco raportował inwestorom rozwój startupów, w które został zainwestowany kapitał, tak żeby inwestor wiedział, czy startup podąża zaplanowaną ścieżką czy też idzie może w niewłaściwym kierunku. Chcemy wyważyć interesy obu podmiotów na rynku i umożliwić skuteczne transakcje finansowe. Będziemy zabezpieczać interesy inwestorów w zakresie zainwestowanego kapitału, a także interesy startupowców, którzy nierzadko obawiają się wrogich przejęć - wyjaśnia Janusz Fudała.
Kilka miesięcy akceleracji i „Demo day”
Start In Podkarpackie będzie się zajmować również rekrutacją startupów do budynku Inkubatora, do dedykowanych im miejsc na powierzchni open space. Na wzór praktyk stosowanych w Dolinie Krzemowej, startupy przez kilka miesięcy będą przechodzić okres akceleracji, czyli przyspieszonego rozwoju. Finałowym momentem będzie „Demo day”, czyli prezentacja przed inwestorami, która określi możliwości powodzenia pomysłu biznesowego na rynku.
Są też już pierwsi potencjalni inwestorzy skłonni zainwestować w najlepsze pomysły. Są to CyfrowaFoto - największa cyfrowa drukarnia w Europie Środkowo-Wschodniej i lider w swojej branży na polskim rynku; Fibrain - producent kabli światłowodowych i osprzętu do budowy sieci światłowodowych oraz OPTeam, firma dostarczająca rozwiązania informatyczne dla biznesu, uczelni wyższych i instytucji publicznych.
Ponadto do współpracy zostaną zaproszeni: startupy z południowo-wschodniej Polski, inwestorzy - Aniołowie Biznesu, przedstawiciele funduszy Venture Capital, mentorzy, regionalne organizacje startupowe, uczelnie z regionu, samorządy województwa podkarpackiego, firmy organizujące wydarzenia startupowe oraz portale crowdfundingowe - społeczne (internetowe) finansowanie pomysłów.
- Chcemy, żeby samorządy z Podkarpacia stworzyły udogodnienia dla osób zaczynających działalność, a wyższe uczelnie zapewniły dostęp kadry do mentoringu. Będziemy pozyskiwać środki na nowe projekty dedykowane startupom. To pierwsza tak kompleksowa pomoc dla młodych ludzi w naszym województwie - podkreśla Janusz Fudała.