Od kilkunastu miesięcy w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis, producent drukarek 3D Vshaper przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzi intensywne prace badawcze nad innowacyjną w skali świata drukarką przyrostową.
Zespół badawczo-rozwojowy firmy Verashape pracuje równocześnie nad oprogramowaniem wspomagającym proces drukowania 3D w technologii FFF. Rzeszowski producent drukarek 3D dzięki licencji udzielonej przez Siemens PLM Software prowadzi prace programistyczne w oparciu o jądro modelowania bryłowego Parasolid®.
- Na rynku działa ponad 4 miliony aktywnych, kompleksowych stanowisk modelowania, wykorzystujących oprogramowanie Parasolid. Ten najbardziej rozpowszechniony komponent projektowania 3D dostarcza funkcjonalności modelowania przestrzennego i interoperacyjność około 130 niezależnym dostawcom oprogramowania w wielu branżach i dziedzinach, do których zaliczamy: komputerowo wspomagane projektowanie (CAD) analizy inżynierskie (CAE), komputerowo wspomagane wytwarzanie (CAM) oraz branżę architektury, inżynierii i budownictwa (AEC). W rezultacie format danych Parasolid XT stał się jednym z najbardziej dostępnych dla dokładnego odwzorowania parametrów programów 3D.
Obserwując rosnące zapotrzebowanie rynku na drukarki 3D oraz systemy informatyczne wspomagające ich pracę, cieszy nas fakt, że Verashape tworzy oprogramowanie, które w pełni wykorzystuje format danych Parasolid – mówi John Whetstone, Director, CTO Product Management and Marketing, Siemens PLM Software.
Verashape tym samym staje się jednym z pierwszych na świecie producentów drukarek 3D, który tworzy oprogramowanie w oparciu o jądro modelowania bryłowego Parasolid.
- Prowadząc prace programistyczne dążymy do tego, aby tworzone przez nas oprogramowanie było rozwiązaniem uniwersalnym i wspomagało proces przygotowania modelu do druku, bez względu na to jaka drukarka 3D będzie wykonywać jego wydruk – mówi Tomasz Szymański, prezes i założyciel Verashape.
Interfejs nowej aplikacji pozwala użytkownikom m.in. regulować chłodzenie wydruku, wstrzymywać wydruk na dowolnej wysokości, a także podejmować decyzję o drukowaniu struktur wsparcia dla części modelu, które nie mają oparcia sąsiadujących ścieżek. Warto podkreślić, że użytkownik sam decyduje, w którym momencie chce wykonać generowanie ścieżek, co znacząco wpływa na wydajność aplikacji.
Entuzjastów druku 3D z pewnością zainteresuje możliwość konfiguracji ustawień temperatury i prędkości wydruku, wysokości warstwy, grubości ścianki, orientacji położenia wypełnienia czy też wybór ekstrudera dla wydruku jedną głowicą w przypadku wykorzystywania drukarki dwugłowicowej – dodaje Ryszard Leniowski, R&D Software Manager w Verashape.
Verashape niebawem rozpocznie beta-testy oprogramowania, w które zaangażowane będą m.in. firmy przemysłowe wykorzystujące w codziennej pracy drukarki Vshaper.