Do platformy startowej TechnoparkBiznesHub - - pilotażowy projekt wspierający startupy - - wpłynęły zgłoszenia od 891 pomysłodawców z całego kraju, z czego prawie 300 stanowiły osoby zamieszkałe na Podkarpaciu.

 

Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A., która współrealizowała projekt (razem z Kieleckim Parkiem Technologicznym jako liderem projektu oraz Inkubatorem Technologicznym Sp. z o.o. ze Stalowej Woli), inkubowała 22 podmioty, z czego 21 uzyskało rekomendację do aplikowania o dotację. Dwa z nich - spółki Revas oraz Cadway Automotive każdy otrzyma na rozwój własnego pomysłu dotację w wysokości prawie 800 tys. zł. Pozostałe czekają na rozpatrzenie złożonych wniosków.

Na Podkarpaciu złożono 278 wniosków. Zdaniem Macieja Kryńskiego, z RARR S.A., opiekuna start-upów w platformie, świadczy to o dużym start-upowym potencjale mieszkańców Podkarpacia jak i o tym, że Rzeszów i PPNT Aeropolis są atrakcyjnym miejscem do rozwijania biznesu.

Pracownicy RARR- selekcjonowali pomysły, pomagali w rejestracji spółki, w osiąganiu tzw. kamieni milowych projektu podczas procesu inkubacji.

- Uczulaliśmy, aby uczestnicy platform nie koncentrowali się tylko na udoskonalaniu produktu, ale poszukiwali klientów. Jeśli sytuacja tego wymagała, mogliśmy pokazać żółtą kartkę - wyjaśnia Maciej Kryński. .

Jakub Kocój z Cadway Automotive, zajmującej się projektowaniem elementów nadwozi pojazdów samochodowych, przyznaje, że rozwój działalności jego spółki byłby dużo trudniejszy bez wsparcia finansowego, które otrzymał w ramach poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej. Kwotę prawie 800 tys. zł. przeznaczy na zakup oprogramowania i komputerów niezbędnych do prowadzenia działalności.

- Projekt przewidywał wsparcie w różnych obszarach, ale dla nas najważniejsza była pomoc w zakresie doradztwa prawnego oraz udostępnienie odpowiedniej powierzchni umożliwiającej prace naszego biura. Pracownicy RARR-u błyskawicznie reagowali na nasze pytania i zgłaszane potrzeby - przyznaje Jakub Kocój.

Wojciech Pitura z firmy Revas, twierdzi, że choć platformy oferowały także szereg szkoleń, start-up nie mógł z nich skorzystać w pełnym zakresie ze względu na obowiązki zawodowe.

– Uczestnicząc w platformach startowych byliśmy na etapie tworzenia MVP, więc nie chcieliśmy generować dodatkowych kosztów. Dlatego chętnie korzystaliśmy z usług prawnych, księgowych i administracyjnych. Bardzo ważną w naszym przypadku była usługa prawna, gdyż nasz portal i narzędzia są adresowane przede wszystkim do szkół i uczniów. Prawnicy przygotowali nam zaplecze prawne w postaci regulaminów, umów, kontraktów i zrobili to na wysokim poziomie – podkreśla.

800 tysięcy złotych dofinansowania start-up przeznaczy na wprowadzenie produktu na rynek, gdyż jak mówi Wojciech Pitura, narzędzia oferowane przez Revas są niszowe, więc konieczne jest uczestnictwo w targach, spotkaniach i konferencjach, a następnie szkolenia certyfikujące nauczycieli. Drugą część środków firma chce przeznaczyć na udoskonalenie produktów i wprowadzenie nowych branżowych symulacji biznesowych. Na razie są cztery symulacje: salon fryzjerski, warsztat samochodowy, serwis IT i biuro podróży. Powstaje już kolejna symulacja - firma transportowa. W następnym roku firma chce wejść na rynek zagraniczny.

Zdaniem Wojciecha Pitury, pilotażowy program platform startowych miał pewne niedociągnięcia (np. konieczność przeprowadzania zapytań ofertowych przez animatora platformy na usługi specjalistyczne, które wydłużały czas oczekiwania, co w przypadku start-upów ma duże znaczenie). Mimo to uważa, że platformy dają duże szanse na realizację swoich pomysłów biznesowych.

– Przez rok uczestnictwa w platformach startowych przeszliśmy dość długą drogę. Każde szkolenie, każde spotkanie czy konferencja podpowiadały nam, w którym kierunku powinniśmy iść. Wszystkim, którzy mają pomysł na biznes, polecam platformy startowe. Zawsze warto powalczyć - dodaje.

Platformy Startowe cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród młodych mieszkańców Podkarpacia, a liczba zgłoszonych pomysłów niemal trzykrotnie przekroczyła wstępne założenia projektu. Maciej Kryński zapewnia, że do RARR-u nadal dzwonią osoby zainteresowanie projektem, które chcą złożyć aplikację.

– Pilotażowy program był dobrze skrojony pod potrzeby start-upowców, więc mamy nadzieję, że będzie kontynuowany – mówi.

W całej Polsce złożono 891 wniosków, z czego 278 na Podkarpaciu. RARR S.A. inkubował 22 podmioty, z czego 21 uzyskało rekomendację do aplikowania o dotację. 19 z nich czeka na rozpatrzenie złożonych wniosków.