Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego podsumowała ostatnie 6 miesięcy funkcjonowania Inkubatora AEROPOLIS. A jest się czym pochwalić, bo w ostatnich sześciu miesiącach przybyło osiem firm. Spotkania, które nazwano "Śniadania biznesowe” odbywają się co pół roku i organizowane jest przez Rzeszowską Agencje Rozwoju Regionalnego. Wczoraj takie spotkanie odbyło się w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym w Jasionce. PPNT podzielony jest na trzy strefy. Każda ze stref to kilkadziesiąt hektarów całkowicie uzbrojonych terenów inwestycyjnych, objętych Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK Mielec.
 
- Te spotkania są po to, żeby skonfrontować ze sobą firmy, które już działają w strefach, z tymi, które taką działalność planują tutaj otworzyć - tłumaczy Mariusz bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. - Na tych spotkaniach prezentujemy także nasze dokonania. A jest się czym chwalić, bo w trzech strefach mamy w tej chwili już 42 firmy, to są firmy, które zatrudniają prawie 5 tysięcy osób, w Inkubatorze mamy 55 firm, dają one zatrudnienie 374 osobom. Dwanaście firm mamy w preinkubatorze. W tym tygodniu będziemy rozpatrywać kolejne zgłoszenia, a mamy kolejne 5 firm, które są zainteresowane współpracą z nami.
 
Osiem nowych firm
 
Wiceprezes RARR Barbara Kozyra zaprezentowała firmy, które weszły do strefy w ostatnich sześciu miesiącach. Było ich osiem. Są to: The Batteries (produkcja baterii i akumulatorów), Poeton Polska (powierzchniowa obróbka metali), BRMS (usługi księgowe), Netur Polska (doradztwo związane z zarządzaniem), RC-tech (biuro projektowe), Q teq (doradztwo i nowe technologie), 3d team (profesjonalne skanowanie) i HBB Sensor (informatyka i telekomunikacja - sprzęt i akcesoria IT).
 
- Przez ostatnie pół roku działalnośc w Inkubatorze Technologicznym zaczęło osiem nowych firm - mówi Barbara Kozyra. - Obecnie funkcjonuje tu 55 przedsiębiorstw, z czego 60 proc. o kapitale polskim. Wynajętych jest już 94 proc. powierzchni budynku. Wiceprezes dodaje, że firmy, które dominują to firmy z branży lotniczej, informatycznej, obróbki metali i innych materiałów oraz projektowania. - Przeważają firmy polskie, ale mamy też firmy brytyjskie, amerykańskie, kanadyjskie - zaznacza wiceprezes Kozyra. - Inkubator będzie świętował w tym roku piąte urodziny. Nasza rodzina liczy już ponad 100 firm. Jest co świętować.

Właśnie wchodzimy do strefy

Aneta Cygan-Rzemińska reprezentowała na spotkaniu firmę Poetom Polska, polski oddział firmy Poeton Industries, światowego lidera w powierzchniowej obróbce metali. Firma właśnie wczoraj wprowadzała się do strefy.

- Mamy tutaj dwie hale produkcyjne oraz pomieszczenia biurowe, nasza firma zajmuje się obróbką metali i nakładaniem powłok na metale, pracujemy dla przemysłu lotniczego i kosmicznego - informuje Aneta Cygan-Rzemińska. - Wybraliśmy taką lokalizację, bo są tutaj idealne warunki do naszej pracy. Właśnie się rozpakowujemy, instalujemy w naszej nowej siedzibie. Prezes Bednarz na zakończenia spotkania zachęcał kolejne firmy do inwestowania w strefie. - Mamy nadzieję, że oferta parku Aeropolis jest dla atrakcyjna dla przedsiębiorców i zapewniamy, że będzie się rozrastała. Możemy mówić, że jest to kolebka przedsiębiorczości w województwie, a Aeropolis jest marką, którą możemy się chwalić. Liczymy na państwa pomysły, czekamy na odważnych, którzy nie boją się wyzwań, przychodźcie ze swoimi pomysłami, a my pomożemy je wam zrealizować i postaramy się znaleźć jak najlepsze drogi finansowania zapewnił prezes.