W 2018 roku Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. będzie świętować 25-lecie. - Mamy się czym chwalić, ale przed spółką jeszcze wiele wyzwań - przyznaje Mariusz Bednarz, od 1 czerwca br. prezes RARR S.A. W najbliższym czasie spółka chce koncentrować się na trzech filarach działalności: wsparciu sektora ekonomii społecznej, rozwoju PPNT AEROPOLIS i poszerzeniu oferty usług komercyjnych. RARR S.A. nadal będzie wspierać start-upy; chce też dzielić się doświadczeniem w zarządzaniu Podkarpackim Parkiem Naukowo-Technologicznym z właścicielami terenów inwestycyjnych na Podkarpaciu.
Jak zapowiada prezes instytucji, działalność agencji w najbliższym czasie skoncentruje się na trzech wybranych zagadnieniach. Mariusz Bednarz mówi, że są to „trzy filary RARR-u”.
- Pierwszym jest Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny, który rozpoczął działalność w 2003 roku. Od tego czasu rola Parku mocno się zmieniła. Obecnie jego priorytetowym zadaniem jest zacieśnienie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami parkowymi, a uczelniami. Chodzi o to, aby potrzeby przedsiębiorców dotyczące np. badań były realizowane przez rzeszowskie uczelnie, które mają spory potencjał - tłumaczy prezes RARR S.A.
Trzy filary pozwalają spółce na stabilność
Drugim filarem spółki jest wsparcie sektora ekonomii społecznej w dwóch subregionach w województwie. Jest to projekt o wartości ok. 50 mln zł, prowadzony przez jednostkę RARR-u - Rzeszowski Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, który ma zaowocować stworzeniem ok. 450 miejsc pracy, a przez to wprowadzić ekonomię społeczną do gospodarki. Trzeci filar to działalność konsultingowa, polegająca na realizacji zleceń od przedsiębiorców i samorządów, w której pracownicy RARR-u mają spore doświadczenie.
- To nie będzie zwykłe pisanie projektów, lecz realizacja dużych, strategicznych przedsięwzięć, ważnych dla całego województwa - zaznacza Mariusz Bednarz. Po objęciu funkcji Prezesa Zarządu wprowadził on kilka zmian organizacyjnych. Wśród nich wymienić można: zmianę regulaminu organizacyjnego i wyraźne rozdzielenie zadań pomiędzy komórki merytoryczne, komórki obsługi klienta i samodzielne stanowiska pracy. Prezes zapowiada, że to nie ostatnia zmiana regulaminu, bo żeby spółka mogła stabilnie funkcjonować na zmieniającym się rynku, musi szukać takich aktywności, które dadzą jej przewagę konkurencyjną.
RARR S.A. nadal będzie wspierał start-upy
- Jeszcze w tym roku ogłosimy nabór do Akceleratora Start In Podkarpackie. Zostanie on rozstrzygnięty w pierwszej połowie 2018 roku, tak aby przygotować te start-upy do uczestnictwa w ewentualnej kolejnej edycji Platformy Startowej - potwierdza Mariusz Bednarz. - Budujące jest to, że w naszym regionie stale rośnie liczba aniołów biznesu i transakcji join venture, dzięki którym start-upy mogą realizować swoje pomysły biznesowe. Jako przykład mogę podać start-up WiseGlass – zwycięski projekt I rundy Akceleratora Start In Podkarpackie, który znalazł inwestora i wkrótce po raz pierwszy będzie wdrażał swój produkt na rynek.
Należy dodać, że do projektu Platformy Startowej TechnoParkBiznesHub realizowanego razem z Kieleckim Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz Inkubatorem Technologicznym ze Stalowej Woli zgłosiło się łącznie 891 start-upów z całej Polski, z czego aż 298 pochodziło z Podkarpacia. Ostatecznie, możliwość ubiegania się o dotację w kwocie nawet 800 tys. zł przyznano 21 start-upom z regionu, a kilkanaście z nich już ją otrzymało.
Aeropolis rozwija się, ale kiedyś działek zabraknie
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny AEROPOLIS to 166 hektarów strefy inwestycyjnej, 46 firm i prawie 5 tysięcy zatrudnionych osób. - Stale monitorujemy potrzeby przedsiębiorców i staramy się wychodzić im naprzeciw. Zdajemy sobie sprawę z tego, że powinniśmy zapewnić temu ekosystemowi jeszcze lepsze funkcjonowanie choćby poprzez poprawę istniejącej infrastruktury, dodatkowe oznakowania, postawienie przystanków, parkingu czy obiektów użyteczności publicznej, jednakże skomplikowana struktura własnościowa Parku nie pozwala nam na szybkie działania - tłumaczy prezes RARR S.A.
Jak przyznaje Mariusz Bednarz, zainteresowanie działkami w strefach PPNT jest bardzo duże, jednak kiedyś ich zabraknie. - Nasza rola będzie się wówczas koncentrować przede wszystkim na przedsiębiorcach i ich bieżących potrzebach. Mamy informacje o nowych terenach inwestycyjnych zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie Parku, których zagospodarowanie byłoby olbrzymim wyzwaniem infrastrukturalnym. Myślę, że mając tak ogromny know-how w zarządzaniu Parkiem Naukowo-Technologicznym oraz wykwalifikowaną kadrę pracowniczą możemy wspomóc właścicieli terenów inwestycyjnych na Podkarpaciu, tak aby powtórzyli sukces Aeropolis. Byłbym bardzo zadowolony, gdyby nasz sukces został powielony w innych miejscach na Podkarpaciu. Ponadto jestem przekonany, że pojawią się firmy, które przejdą pełną ścieżkę rozwoju przedsiębiorczości, od Preinkubatora Akademickiego poprzez Inkubator Technologiczny po inwestowanie w strefie. W historii RARR-u nie było jeszcze takiego przypadku, ale nadzieję dają młodzi przedsiębiorcy - mówi prezes Mariusz Bednarz.
W 2018 roku RARR S.A. będzie świętować 25 lat istnienia i jak zapowiada prezes spółki, przed instytucją jest jeszcze wiele do zrobienia. Aktualnie Samorząd Województwa Podkarpackiego tworzy ekosystem wsparcia przedsiębiorczości, w którym znajdzie się miejsce dla wielu instytucji otoczenia biznesu, w tym także dla RARR S.A.