RARR S.A w międzynarodowym projekcie współpracy inkubatorów
Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. bierze udział w międzynarodowym projekcie IRIS (Improved Results in Innovation Support- transnational exchange and joint development between Innovation Infrastructure Organisations) dotyczącym współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego.
Projekt realizowany jest w ramach programu Interreg Baltic Sea Region. Kilkanaście inkubatorów i instytucji otoczenia biznesu przez trzy lata będzie współpracować ze sobą i wymieniać doświadczenia, by jeszcze skuteczniej wspierać w swoim regionie start-upy, rozwój przedsiębiorczości i innowacyjności. Wypracowanymi i skutecznymi metodami działania będzie mógł dzielić się na międzynarodowym forum Inkubator Technologiczny Aeropolis w Jasionce.
Celem projektu IRIS jest nawiązanie współpracy i wymiana doświadczeń pomiędzy Inkubatorami i Instytucjami Otoczenia Biznesu z regionu Morza Bałtyckiego w celu wzrostu ich skuteczności i innowacyjności jako ważnych elementów rozwoju innowacji. Budżet całego projektu opiewa na ponad 3 mln euro. W projekcie bierze udział 14 instytucji z 10 krajów nadbałtyckich Unii Europejskiej oraz z Norwegii i Rosji.
- Zostaną wypracowane konkretne narzędzia dla inkubatorów, które często są pierwszymi najważniejszymi ogniwami, wspierającymi innowacyjność i przedsiębiorczość. Celem pośrednim jest stworzenie dla krajów bałtyckich trwałej międzynarodowej sieci na rzecz wspierania przedsiębiorczości inkubatorów - mówi Agata Ziemiakowicz, koordynator projektu, konsultant Centrum Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej w RARR S.A. – Projekt ma szczególne znaczenie dla unijnego konsorcjum na rzecz krajów bałtyckich i działa pod odznaką Baltic Sea Region Stars. BSR Stars to flagowe działanie w ramach Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, a jego celem jest wspieranie projektów o szczególnym znaczeniu dla innowacji i umiędzynarodowienia sektora MŚP.
- Inkubatory działają na terenie swoich krajów, regionów, ale nie współpracują wystarczająco na arenie międzynarodowej, więc nie ma wypracowanych wspólnych instrumentów działania, z których mogłyby korzystać wszystkie jednostki. Będzie to możliwe w ramach projektu IRIS - dodaje Agata Ziemiakowicz.
Na forum współpracy państw regionu Morza Bałtyckiego zaprezentuje się Inkubator Technologiczny Aeropolis w Jasionce, który od niemal pięciu lat wspiera przedsiębiorczość, udzielając pomocy, porad eksperckich i miejsca do prowadzenia działalności gospodarczej dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw. W ciągu kilku lat rozwinęło się tu wiele firm technologicznych, działających w branży lotniczej, informatycznej, elektromaszynowej, biotechnologicznej oraz chemicznej. Inkubator Technologiczny ma też wypracowane metody dotyczące różnych form wspierania startupów. W projekcie skorzysta z doświadczeń innych jednostek, ale jako prężnie funkcjonująca jednostka podzieli się również swoim doświadczeniem. - RARR S.A i Inkubator Technologiczny Aeropolis oraz Preinkubator mają się czym chwalić w tym zakresie - mówi Agata Ziemiakowicz.
Liderem projektu jest Dalarna Science Park ze Szwecji, jeden z najbardziej doświadczonych i aktywnych parków naukowych, zaangażowanych w rozwój przedsiębiorczości. To tutaj działa między innymi znany inkubator muzyczny, dzięki któremu wiele utalentowanych muzycznie osób czy zespołów mogło rozwinąć swoją karierę i zyskać rozgłos w światowej branży muzycznej.
Inkubatory będą oceniać się nawzajem
Efektem projektu będą m.in. oceny peer review, tzw. oceny rówieśnicze. Oznacza to, że instytucje o tym samym doświadczeniu i kompetencjach będą oceniać siebie nawzajem. Na podstawie tych ocen powstanie podręcznik z najlepszymi praktykami w obszarze działania inkubatorów oraz podręcznik z narzędziami i sposobami ich transferu do innych jednostek. Uczestnicy projektu wezmą udział m.in. w wizytach studyjnych, warsztatach i spotkaniach tematycznych.
- Dzięki temu projektowi RARR S.A. oraz Inkubatory działające w ramach RARR otrzymają dostęp do wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie wspierania start-upów z takich krajów jak np. Szwecja, Dania, Niemcy czy Finlandia, a ponadto co jest niemniej ważne, pokaże podkarpackie doświadczenia we wspieraniu przedsiębiorczości- mówi Marek Duda, dyrektor Centrum Rozwoju Regionalnego i Współpracy Międzynarodowej w RARR S.A.
Projekt IRIS jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Interreg Baltic Sea Programme 2014-2020 i został objęty patronatem Nordyckiej Rady Ministrów. Projekt będzie realizowany do listopada 2020 roku.