Firma Bernacki Industrial Services produkcję rozpoczęła w jednej z hal Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Potem kupiła działkę w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis i wybudowała własną fabrykę.

Rocznie wytwarza w niej około 2 mln precyzyjnych części dla zakładów produkcyjnych w całej Europie.

– To modelowy przykład skutecznego wsparcia firm, jakie oferujemy w inkubatorach – mówi Barbara Kostyra, dyrektor PPN-T Aeropolis. – Nasze biura i hale produkcyjne cieszą się dużym zainteresowaniem, a jedna właśnie się zwolniła.

Bernacki Industrial Services w Tajęcinie wytwarza z metalu precyzyjne komponenty dla głównie zagranicznych zakładów produkcyjnych i montowni. Posiada około 70 stałych odbiorców w całej Europie. To firma rodzinna, która zaczynała działalność 12 lat temu w niewielkim biurze w Rzeszowie.

- W 2007 roku założyłem razem z żoną spółkę, która początkowo zajmowała się wyłącznie działalnością handlową – mówi Nikodem Bernacki, współwłaściciel Bernacki Industrial Services. -

- Widzieliśmy także możliwość uruchomienia własnej produkcji i w 2012 roku zaczęliśmy szukać infrastruktury, która pozwoliłaby nam na zrealizowanie tej strategii. Tak trafiliśmy do Inkubatora Technologicznego w Jasionce. Nasz projekt został pozytywnie oceniony i udostępniono nam dwa biura. Chociaż nie była to hala produkcyjna, ofertę przyjęliśmy. Wkrótce taką powierzchnię produkcyjno-usługową udało się nam w inkubatorze wynająć, postawić dwie pierwsze obrabiarki i ruszyć z produkcją. Ale też wcześniej zaczęliśmy poszukiwać w specjalnej strefie ekonomicznej działki pod własny zakład. Uruchomienie produkcji w inkubatorze pozwoliło rozwijać firmę bez inwestowania w infrastrukturę, a z drugiej strony pomogło zdobyć działkę w Aeropolis i wybudować siedzibę.

Do nowej siedziby firma wprowadziła się w grudniu 2017 roku. – Nadal jednak korzystam z możliwości wynajmu hal w inkubatorze. Trzy lata temu wspólnie z niemieckim partnerem otworzyłem firmę, która po uzyskaniu pozytywnej oceny, także rozpoczęła działalność w inkubatorze. Montujemy tam przetworniki siły - zdradza Nikodem Bernacki.

Hale produkcyjne i biura, która można wynająć w Parku, mieszczą się w czterech budynkach Inkubatora Technologicznego. Urzędujący tu przedsiębiorcy, ale także klienci z zewnątrz mają jednocześnie dostęp do sal konferencyjnych oraz biznesowych. Zainteresowanie wynajmem jest duże, ale występuje też rotacja firm i w miejsce starych najemców pojawiają się nowi. Niedawno jeden z nich zwolnił halę produkcyjno-usługową o powierzchni około 600 mkw. z częścią socjalną i niezależnym wjazdem z zewnątrz. Dostępne są też biura o powierzchni 15-26 mkw.

– Aby wynająć powierzchnię w inkubatorze, trzeba pobrać ze strony internetowej formularz zgłoszeniowy (http://inkubator.rarr.rzeszow.pl/strefa-przedsiebiorcy/formularz-zgloszeniowy-i-inne/), wypełnić i nam dostarczyć. Aplikujący zostanie zaproszony na Radę Inkubatora Technologicznego i Preinkubatora Akademickiego. Jeśli otrzyma pozytywną rekomendację, zostanie ona przedstawiona do akceptacji zarządowi RARR S.A. – tłumaczy dyrektor Barbara Kostyra.

Na taką rekomendację mają szansę młode firmy, oferujące innowacyjne usługi lub produkty. Mile widziane są te, których oferta związana jest z inteligentnymi specjalizacjami województwa podkarpackiego, jak informatyka i telekomunikacja, lotnictwo i kosmonautyka, motoryzacja oraz jakość życia. Dowolna firma może natomiast wynająć powierzchnie na warunkach komercyjnych w Preinkubatorze Akademickim w Rzeszowie.

Informacji na temat dostępności hal i biur udziela Michał Rzucidło z Centrum Obsługi Inwestora RARR S.A. – tel. 17 773 68 53.