PODKARPACKIE. Firma z Zaczernia pilotażowo zainstalowała na jednym ze sklepów tej sieci moduły z powłoką z kropek kwantowych (Quantum Glass). To pierwsza tak innowacyjna instalacja w Polsce.

Szyby Quantum Glass przepuszczają światło widzialne, a światło ultrafioletowe i podczerwone, do tej pory niepotrzebne, zamieniają na prąd. Wśród zalet szyb pokrytych powłoką z kropek kwantowych jest uniknięcie przegrzewania się pomieszczeń w budynku, ale też powierzchni przed pokrytym szkłem budynkiem, gdzie kumulowało się odbite ciepło.

Dla wspomnianego sklepy Żabki ML System wykonał spersonalizowane, fotowoltaiczne moduły typu szkło-szkło w zielonej barwie, a także zamontował wysokiej jakości moduły monokrystaliczne (ML 330 Wp Halfcut Full Black). Całość instalacji dopełnia bank energii oraz systemem SCADA ML System.

Jak jeszcze dwa lata temu zachwalał opracowany właśnie przez ML System produkt Dawid Cycoń, prezes firmy:

-Technologię dopracowywaliśmy przez sześć lat z projektów badawczych, dofinansowywanych z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Regionalnego Programu Operacyjnego. Kosztowały kilkanaście milionów złotych. W prace zaangażowani byli badacze zatrudnieni w firmie, jak i Politechnika Rzeszowska, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk, czy niemiecka sieć ośrodków badawczych Towarzystwo Fraumhoffera. Pierwsi na świecie przeskalowaliśmy wynalazek do rozmiarów użytkowych.

ML System S.A. to giełdowa spółka zajmująca się innowacyjną fotowoltaiką w budownictwie (BIPV). W 2016 r. firma ta została laureatem Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP. ML System zajmuje się m.in. produkcją ogniw fotowoltaicznych. Posiada fabrykę w Zaczerniu na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego Aeropolis.