Emitowany od sześciu lat na antenie TVP1 program popularnonaukowy, którego autorem i zarazem prowadzącym jest Radosław Brzózka, odcinek o światłowodach zrealizował w firmie Fibrain w Rogoźnicy k. Rzeszowa. Działające w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym „Aeropolis” przedsiębiorstwo należy do największych polskich dostawców rozwiązań i sprzętu telekomunikacyjnego.
Program popularnonaukowy, którego autorem i zarazem prowadzącym jest Radosław Brzózka. Na przykładzie urządzeń codziennego użytku wyjaśnia on podstawowe prawa fizyki rządzące zjawiskami w otaczającym nas świecie. 142 odcinek programu „Jak to działa: Światłowody” został wyemitowany jesienią, a teraz można go obejrzeć na vod.tvp.pl . Radek Brzózka wyjaśnia zasady działania światłowodów i ich zastosowanie w telekomunikacji, nauce i medycynie. Pokazuje, jak się je produkuje i przedstawia nowoczesne technologie światłowodowe.
Premierowe odcinki programu emitowane są w TVP1, powtarzane są w TVP Polonia, TVP ABC oraz Discovery Science.
Odcinek o światłowodach został zrealizowany na Podkarpaciu, w firmie Fibrain. Wywodzący się z Podkarpacia Fibrain Sp. z o. o. (dawny Elmat) jest producentem i światowym dostawcą w branży systemów teleinformatycznych i telekomunikacji światłowodowej. Jest liderem na rynku telekomunikacji światłowodowej w Polsce. Za dynamiczny rozwój firma od lat otrzymuje nagrody gospodarcze: Diamenty Forbsa, Gazele Biznesu, Gepardy Biznesu.
Niedawno zdobyte wyróżnienie to nagroda za wdrożenie w firmie wyników prac B+R w zakresie technologii światłowodowej wręczona podczas Gali Finałowej Ogólnopolskiego Finału 80. Rocznicy Postania Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli.
Jak informuje firma , badania i rozwój (R&D) to jedna z nadrzędnych dziedzin firmy, stanowiąca podstawę jej funkcjonowania. W 2013 roku Fibrain otworzył nowoczesny kompleks budynków Produkcyjno-Laboratoryjnych w Podkarpackim Parku Naukowo-Technologicznym Aeropolis i uruchomił jedną z najnowocześniejszych w Europie produkcji kabli światłowodowych. Następnym kamieniem milowym w rozwoju firmy to rok 2015, w którym nastąpiło otwarcie kolejnego nowoczesnego Zakładu Produkcyjno-Laboratoryjnego Technologii Światłowodowych i Fotonicznych na terenie mieleckiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W jego skład wchodzi Laboratorium, Produkcja Connectivity i Montaż oraz Produkcja elementów plastikowych. Dzięki nowej inwestycji FIBRAIN uzyskał komercyjne możliwości produkcyjne włókna światłowodowego. Jest to jedyna tego typu produkcja w Polsce i jedna z kilku w Europie. Proces produkcyjny włókna obejmuje zarówno wytwarzanie preform (w technologii FCVD i mikrostrukturalnej), jak wyciąganie włókna ze szklanej preformy. Dzięki tej inwestycji firma rozpocznie produkcję włókien specjalnych do zastosowań telekomunikacyjnych, czujnikowych i przemysłowych.
Konstruktorzy i inżynierowie w wyspecjalizowanych i świetnie wyposażonych laboratoriach na szeroką skalę współpracują z czołowymi uczelniami w Polsce (np. UMCS) oraz zagranicznymi, a także z firmą InPhoTech - wiodąca polską firmą technologiczną. Nowe produkty i technologie opracowywane są z naciskiem na technologie nanostrukturalne i organiczne. Dzięki unikalnym na skalę europejską kompetencjom obejmującym niszowe obszary projektowania kabli światłowodowych i zaawansowane narzędzia technologiczne, eksperci Fibrain są w stanie podjąć się realizacji nawet najbardziej wymagających projektów.
Fibrain posiada cztery ośrodki produkcyjne w Polsce. Dwa z nich zajmują się produkcją komponentów światłowodowych odbywającą się w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Dodatkowo, szeroki zasięg działalności firmy potwierdzają prężnie funkcjonujące oddziały w całym kraju, łącznie w 7 miastach, w tym Rogoźnicy, Krakowie, Warszawie, Łodzi, Katowicach, Sopocie i Wrocławiu.
Firma dostarczyła produkty do ponad 30 krajów m.in. Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii, Norwegii, Szwecji, Meksyku, Urugwaju, Brazylii, Algierii, Arabii Saudyjskiej, czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W 2012 roku Fibrain otworzył spółkę zależną w Meksyku. Wartość eksportu stale rośnie.