Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny „Aeropolis”, przemysłowa dzielnica w obszarze metropolitarnym Rzeszowa, wypełniła się przedsiębiorstwami i przyciąga inwestycje na sąsiednie tereny. Obok dużych, światowych marek, działalność prowadzą tu małe i średnie firmy. Stworzono także warunki dla rozwoju startupów. Powstał gospodarczy ekosystem, w którym wiele podmiotów ze sobą kooperuje, a ich kadry regularnie zasilają absolwenci uczelni wyższych oraz szkół technicznych z pobliskiego Rzeszowa. Inwestorzy doceniają fakt, że Podkarpackie to województwo, w którym odsetek młodych ludzi należy do najwyższych w Polsce, a położenie geograficzne pozwala stać się komunikacyjnym hubem Europy Wschodniej.
 
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny (PPN-T) „Aeropolis”, niemal 200-hektarowa dzielnica przemysłowa aglomeracji rzeszowskiej, utworzony został w 2001 roku. Zarządza nim Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. Celem od początku była budowa ekosystemu sprzyjającego rozwojowi innowacyjnych przedsiębiorstw, m.in. z branży lotniczej i motoryzacyjnej, których długie tradycje w województwie zaowocowały bogatą kadrą inżynierską. Aeropolis z jednej strony oferuje firmom tereny inwestycyjne, z drugiej stworzyło warunki dla rozwoju młodych biznesów w kompleksie Inkubatora Technologicznego. 
 
- W parku mamy trzy strefy inwestycyjne: S1, S2 i S1-3. Dwie pierwsze, razem niemal 120 hektarów, są w całości zagospodarowane. Przedsiębiorcy wykupili tam wszystkie działki i wybudowali zakłady produkcyjne. Natomiast w strefie trzeciej, obejmującej 48 ha gruntu, dostępnych jest 12 ha, czyli 6 działek – mówi Mariusz Bednarz, prezes Rzeszowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., od początku odpowiedzialnej za utworzenie całej infrastruktury i zarządzanie Parkiem. Poprzez Centrum Obsługi Inwestora agencja wprowadzała do strefy pierwsze duże firmy, jak MTU Aero Engines czy Borg Warner. Kolejnych przekonywał potencjał ludzki i lokalizacja. W ciągu szesnastu lat wartość inwestycji w Aeropolis przekroczyła 3,2 mld zł. Zatrudnienie w wybudowanych zakładach produkcyjnych znalazło niemal 6,8 tys. osób. W obszarze metropolitarnym Rzeszowa powstała przemysłowa dzielnica, w której z powodzeniem prowadzą działalność polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa. Rodzime marki to m.in. Fibrain, ML System, D.A. Glass. Wszystkie wpisują się w inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego: lotnictwo i kosmonautykę, motoryzację, informatykę oraz jakość życia.
Przepis na gospodarczy ekosystem 
 
- Oferując działki inwestorom, równolegle wybudowano cały kompleks Inkubatora Technologicznego dla firm dopiero wchodzących na rynek. Z halami i biurami pod wynajem, salami konferencyjnymi i laboratorium badawczym. Dzięki temu wiele firm mogło rozwinąć działalność, a niektóre w kolejnym etapie kupiły działkę w strefie inwestycyjnej i dziś prowadzą produkcję we własnych zakładach. Ważne jest także to, że w Aeropolis mniejsze podmioty kooperują z dużymi przedsiębiorstwami w zakresie usług, jako element jednego łańcucha dostaw. Ten sprzyjający rozwojowi ekosystem to nasz największy sukces – uważa Mariusz Bednarz. – Ma w nim udział także samorząd województwa podkarpackiego i samorządy Trzebowniska oraz Głogowa Małopolskiego, a także powiat rzeszowski, które udostępniają kolejne tereny inwestycyjne wokół Parku. 
 
O atrakcyjności tego przemysłowego obszaru od początku decydowało bliskość Międzynarodowego Portu Lotniczego „Rzeszów-Jasionka”. – To ewenement w skali Polski, by park naukowo-technologiczny sąsiadował z lotniskiem, a kontrahent w pięć minut mógł dojechać spod terminalu pasażerskiego do firmy – stwierdza prezes RARR S.A. – Obok zlokalizowane zostało Centrum Wystawienniczo-Kongresowe Województwa Podkarpackiego G2A Arena, gdzie regularnie odbywają się imprezy targowe i konferencje, a także nowoczesny hotel. Za chwilę powstanie tam Podkarpackie Centrum Nauki, wprowadzające w świat techniki i nauki kolejne pokolenia. 
 
Także RARR S.A. zamierza jeszcze w tym roku rozpocząć inwestycję, która dopełni ofertę dla przedsiębiorców. W kompleksie Inkubatora Technologicznego, znajdującego się w centrum Aeropolis, powstanie budynek, który będzie spełniał funkcję parku biznesowego. – Chcemy w nim zgromadzić podmioty oferujące usługi dla przedsiębiorców. Bankowe, pocztowe, prawne, księgowe i inne.
 
Pierwsze kroki inwestora
 
Inwestorzy krajowi i zagraniczni, którzy chcieliby prowadzić działalność w podrzeszowskim Aeropolis lub poszukują innych atrakcyjnych terenów inwestycyjnych w województwie podkarpackim, informacje i pomoc uzyskają w Centrum Obsługi Inwestora w PPN-T. To jedyne w regionie centrum posiadające Certyfikat Partnera Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Ściśle współpracuje z Podkarpackim Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów oraz regionalnymi oddziałami Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Mielcu i Tarnobrzegu, które zarządzają specjalnymi strefami ekonomicznymi i decydują o wejściu kolejnych firm do Polskiej Strefy Inwestycji, co oznacza dla inwestora uzyskanie ulg. – W większym stopniu współpracujemy z oddziałem mieleckim, szczególnie w zakresie wspólnej obsługi inwestorów zagranicznych – dodaje prezes RARR S.A. – Każde zapytanie inwestora traktowane jest jako odrębny projekt inwestycyjny. W 2019 roku nasze Centrum prowadziło obsługę 81 takich projektów, a w pierwszym kwartale 2020 roku – kolejnych 10. Byli to zarówno inwestorzy polscy, jak i zagraniczni. 
 
Do prowadzenia działalności w samym Aeropolis konieczna jest zgoda Rady Parku. Przyznaje ją ona tym przedsięwzięciom biznesowym, które cechuje nie tylko innowacyjność, ale które wpisują się również w inteligentne specjalizacje regionu. Wiąże się to z nowoczesną technologią, wiedzą i przeszkoleniem ludzi. – To te przedsięwzięcia biznesowe gwarantują rozwój całego otoczenia takiej firmy, wpływają na innowacyjność kooperantów, dają dobre perspektywy gospodarcze – stwierdza prezes Bednarz. – Cenna jest szczególnie kooperacja młodych firm z przedsiębiorstwami o dużym kapitale i doświadczeniu. Takim przykładem jest spółka Skala-Tech, która wynajmuje hale w Inkubatorze Technologicznym w Jasionce, a zautomatyzowane systemy kontroli jakości dla przemysłu motoryzacyjnego i lotniczego dostarcza także zakładom w strefie. 
 
Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny stwarza dobre warunki do rozwoju młodych biznesów. Kompleks Inkubatora Technologicznego w Jasionce tworzą 4 niezależne budynki, w których działalność prowadzi 56 podmiotów gospodarczych (dane z początku 2020 roku). Mieszczą się tu hale produkcyjno-usługowe i biura na wynajem. Korzystać można z sal konferencyjnych i biznesowych. Swoje usługi oferuje również laboratorium materiałoznawstwa i prototypowania, wyposażone w nowoczesną aparaturę pomiarową. Pomieszczenia do prowadzenia działalności gospodarczej wynajmowane są również w Preinkubatorze Akademickim w Rzeszowie, na terenie miasteczka Politechniki Rzeszowskiej. W marcu br. funkcjonowało tu 10 firm. Ofertę PPN-T uzupełnia usługa wirtualnego biura, dzięki której pod jednym adresem działalność może prowadzić wiele firm.  
 
Start in Podkarpackie - platforma dla startupów i szanse dla dużych biznesów
 
O tym, jak dobrze radzi sobie Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego i Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny z inkubowaniem młodych firm, świadczą kolejne rekordy platformy dla startupów Start In Podkarpackie. Dotyczą one liczby zgłoszonych pomysłów i udzielonych dotacji. Podkarpacka platforma przyciąga ludzi z innowacyjnymi pomysłami z różnych zakątków kraju. Jest jednym z pięciu ośrodków w Polsce Wschodniej, który dzięki zwycięstwu w konkursie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowuje startupy do wejścia na rynek i umożliwia zdobycie milionowej dotacji na komercjalizację produktu lub usługi. Nabór innowacyjnych pomysłów do Platformy Startowej Start In Podkarpackie prowadzony jest w trybie ciągłym. A przyjęte do projektu pomysły trafiają do kolejnych tur inkubacji.
 
- Ściągamy do regionu młodych ludzi z pomysłami, które mają szansę się rozwinąć. Wielu z nich udaje się utrzymać na rynku i wprowadzać innowacje, a przykładem są takie startupy, jak spółka WiseGlass, udostępniająca inteligentne lustra reklamowe, czy firmy związane z dronami, jak Cervi Robotics – wymienia Mariusz Bednarz. – We wspieraniu innowacyjnych pomysłów mamy sojuszników. Należy do nich m.in. Podkarpackie Centrum Innowacji, które łączy naukę z przemysłem, a swoje pracownie udostępnia uczniom i studentom, dając możliwość pracy nad prototypami i szukania ciekawych rozwiązań. Rynek startupów mocno się rozwija. Fundusze venture capital są zainteresowane inwestowaniem w te firmy. Także fundusze pomocowe wciąż są dla nich dostępne. W pozyskaniu dofinansowania również pomagamy, pisząc wnioski i przeprowadzając firmę przez cały proces realizowania projektu, aż po formalności związane z jego rozliczeniem. Z podobnej usługi korzystają nie tylko startupy, ale również przedsiębiorcy, starający się o dotacje na projekty badawczo-rozwojowe.
 
Usługi dla przedsiębiorców RARR są coraz bardziej kompleksowe i dziś obejmują również promocję oraz budowanie wizerunku, ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych i sieci internetowej, która staje się głównym kanałem dystrybucji we współczesnym świecie.
 
- Podkarpacie jest w czołówce polskich regionów najbardziej atrakcyjnych dla inwestorów. Potwierdzają to dane statystyczne z 2019 roku. Najmocniejszym atutem jest potencjał ludzki, wysoki odsetek młodych, którzy mogą podjąć pracę. I o to też w pierwszej kolejności pytają przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się nad lokalizacją firmy. Ale bardzo ważne jest także korzystne położenie przy granicy z Ukrainą i Słowacją, na skrzyżowaniu szlaków z zachodu Europy na wschód i z południa na północ. Waga tej lokalizacji wzrasta wraz z rozwojem infrastruktury drogowej, umożliwiającej szybki transport. Obok autostrady, do 2025 roku powstanie droga ekspresowa S19, część międzynarodowego szlaku Via Carpatia, która uczyni Podkarpackie komunikacyjnym hubem Europy Wschodniej – podsumowuje prezes RARR S.A.